تبلیغات
حسابكده - اصناف نصف حقوق بگیران مالیات می دهند

سایت تخصصی حسابداری

ارسال مطالب این سایت به ایمیل شما

ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا آخرین مطالب حسابکده به ایمیل شما ارسال گردد. در صورتی که با مشکلی مواجه شدید به بخش «آموزش اشتراک ایمیلی حسابکده» مراجعه کنید.

Delivered by FeedBurner

اصناف نصف حقوق بگیران مالیات می دهند

تاریخ:سه شنبه 29 تیر 1389-09:55

سهم 5 درصدی اصناف از كل درآمد مالیاتی
معاون عملیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این که از این پس اصناف خودشان مالیات خود را تعیین می کنند، گفت: 90درصد اتحادیه ها توافقنامه مالیاتی را امضا كرده اند. محمود شكری درجمع خبرنگاران افزود: سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از واحدهای صنفی توافقات خوبی را با اصناف انجام می دهد و این سازمان سعی کرده است مشکلات مالیاتی واحدهای صنفی را حل و فصل کند.
    وی درمورد اظهارنامه های جدید مالیاتی نیز تصریح کرد: برای رفاه حال واحدهای صنفی ساعات کار سازمان افزایش یافته است و به تبع آن بانک های درگیر در موضوع مالیات ها نیز به تناسب ساعات کار خود را افزایش داده اند. شکری تاکید کرد: واحدهای صنفی باید در مهلت تعیین شده یعنی 31 تیرماه اظهارنامه های مالیاتی را ارائه دهند، در غیر این صورت علاوه بر جرایم پلکانی مالیات آنها حداقل 800 هزار تومان افزایش خواهد یافت.
    وی در توضیح این مطلب خاطر نشان کرد: بر این اساس، مشمولان بند «ج» در صورت عدم ارائه اظهارنامه خود در مهلت تعیین شده 10 درصد جریمه و مشمولان بند «الف» و «ب» 40 درصد جریمه خواهند شد. وی ادامه داد: مبنای تعیین مالیات اصناف بر اساس 70 درصد افزایش نسبت به سال 87 تنها یک سوءبرداشت بوده و قرار بر این نبوده است که مالیات اصناف 70درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد، در نهایت با جلساتی که میان سازمان امور مالیاتی، وزارت بازرگانی و شورای اصناف کشور انجام شد تصمیم به افزایش 15درصدی مالیات اصناف نسبت به سال گذشته گرفته شد.
    معاون عملیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: اصناف انتظار داشته اند خودشان مالیات را تعیین کنند و این درخواست را نیز از رئیس جمهور مطرح کرده و حتی مصوبه ای نیز در این خصوص از دولت اخذ کردند تا اتحادیه ها بتوانند مالیات ها را برای اعضای خود تعیین کنند.
    برای سال 87 این اتفاق رخ داد و ما یک تفاهمی با اصناف صورت دادیم که اتحادیه ها برای اعضای خود مالیات عملکرد 87 را تعیین کنند که با توجه به ضیق وقت از 7 هزار و 600 اتحادیه تنها 2 هزار و 400 اتحادیه توانستند این کار را انجام دهند.
    شکری ادامه داد: مبنای توافق ما درآمد واقعی اعضای اتحادیه بود، یعنی رئیس اتحادیه براساس درآمد واقعی هر واحد صنفی مالیات را تعیین کند. در این راستا، 5 هزار و 200 اتحادیه در قالب ضرایب پلکانی عمل کردند اما چون مبنای مشخصی برای این کار وجود نداشت، مشکلاتی پیش آمد.
    وی اظهار داشت: براین اساس، مجدداً وزرای کارگروه دولت که برای حل مشکلات اصناف تشکیل شده بود، تاکید کردند که اصناف برای اعضای خود مالیات را تعیین کنند.
    در این راستا مراجع معتبر شامل سازمان امور مالیاتی، معاونت بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی و شورای اصناف و مجامع توزیعی و تولیدی تهران قرار شد از میزان مالیات مشاغلی که در قانون بودجه به سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده، سهم اصناف را مشخص کنند.
    
    اصناف نصف حقوق بگیران در ایران مالیات می دهند، تعجب نكنید! این آمار واقعی است، سازمان های رسمی دولتی نیز این آمار را تایید كرده اند.
    یك آمار جالب دیگر؛
سال گذشته جامعه 2میلیون و 700 هزارنفری اصناف ایران، پرداختی مالیات شان فقط هزار و 160 میلیارد تومان بود، در حالی كه جامعه 2 میلیون و 200 هزار نفری حقوق بگیران 2هزار و 190 میلیارد تومان به دولت مالیات دادند.
    از سوی دیگر، آمارها نشان می دهد سهم حقوق بگیران ایرانی نیز در كل مالیات پرداختی به دولت 8 درصد و سهم اصناف و بازاری ها از كل پرداختی های مالیات در كشور تنها 5 درصد است. با این اوصاف بازاری ها همچنان به عدد پرداختی مالیاتشان به دولت معترضند. عددی كه نشان می دهد در حد و اندازه اعتراض بازاری ها به دولت نیست. به نظر می رسد نزاع میان اصناف و سازمان امور مالیاتی بر سر تعیین مالیات، نزاعی هر ساله باشد. چرا كه برخی از بازاری های بزرگ، هر از گاهی البته هر ساله در همین روزها به نشانه اعتراض برای افزایش درصد مالیات پرداختی به دولت، مغازه هایشان را می بندند تا بتوانند برای كاهش این عدد با دولت چانه زنی كنند. البته این چانه زنی ها از سوی اصناف ادامه پیدا می كند تا بالاخره یكی از طرفین (دولت - اصناف) از هدف خود عقب نشینی كنند.
    اما جرقه اختلافات میان سازمان امور مالیاتی و اصناف این بار و در سال جاری از آن جا زده شد كه چند هفته پیش، شایعاتی مبنی بر افزایش 70 درصدی مالیات اصناف در جامعه مطرح شد. اعلام و طرح شایعه اخذ مالیات 70 درصدی از بازاری ها سبب شد تا اغلب صنوف نسبت به این تصمیم واكنش نشان دهند. به گونه ای كه اعلان چنین تصمیمی با مخالفت اكثریت جامعه اصناف بویژه مسئولان و مقامات صنفی كشور مواجه شد. به این ترتیب اصناف كه در گذشته تجربه تعطیل كردن مغازه هایشان را به دلیل اعتصابات صنفی داشتند، دست به كار شدند! و برخی از صنوف بازار بزرگ تهران از جمله بازار طلافروش ها و كسبه پارچه، بازار را به حالت تعطیلی درآوردند.
    این اتفاق دو سال پیش نیز میان بازاری ها و دولت رخ داد و موجب چالش بین این دو طیف شد. مهرماه سال 87 بود كه برخی از بازاری های بزرگ تهران به دلیل مخالفت با اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده مغازه هایشان را بستند، تا برای توقف كامل این قانون با دولت چانه زنی كنند. دستگاه مالیاتی نیز در آن روزها از مواضع خود عقب نشینی نكرد و اجرای این قانون را پس از چند روز معطلی اجرایی كرد و مقاومت اصناف نتوانست سد راه دولت برای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شود.
   
    افزایش مالیات؛ فقط 15درصد
    اما بالاخره در جلسه 7 ساعته مسئولان سازمان امور مالیاتی، اصناف و وزارت بازرگانی در تاریخ 22/4/89 توافقاتی برای عدد افزایش مالیات اصناف در نظر گرفته شد. در این جلسه مقرر شد صنوفی كه دارای برگه قطعی مالیاتی مربوط به عملكرد سال 87 هستند، مالیات عملكرد سال 88 را براساس آن و با افزایش 15 درصدی بپردازند. افزایش 70 درصدی رقم بودجه ای مالیات اصناف این ابهام را برای اصناف ایجاد كرده بود كه باید مالیات 88 را با افزایش 70 درصدی پرداخت كنند.
   
    چرا اصناف اعتراض می كنند
    داستان اعتراض بازاری ها به عدد تعیین شده مالیات پرداختی به دولت، بالاخره پس از چند هفته كش و قوس، حل شد. سوال این است كه اصناف چرا همواره به عدد تعیین شده دولت در زمینه درصد پرداخت مالیات تن نمی دهند؟ چگونه است كه بازاری ها باید كمتر از حقوق بگیران در ایران مالیات دهند؟ و این كه چرا تنها این اصناف هستند كه نسبت به پرداخت مالیات شان به دولت اعتراض دارند و حتی برای این اقدام دست به اعتصاب نیز می زنند. در حالی كه پرداخت مالیات در كشورهای دیگر آنچنان موجب افتخار می شود كه مغازه داران دیگر كشورها فیش پرداخت مالیات خود را به عنوان نشانه افتخار در مغازه های خود نصب می كنند اما در ایران گونه دیگری است!
    جالب این كه سرانه مالیات پرداختی اصناف به دولت حدود 420 هزار تومان است اما همین عدد در میان حقوق بگیران ایرانی حدود 850 هزار تومان اعلام شده است. در حالی كه سهم بخش بازرگانی داخلی (اصناف) از تولید ناخالص ملی حدود 22 درصد می باشد و كل مالیات اعلام شده در سال 88 حدود 23 هزار میلیارد تومان است. به نظر می رسد پرداخت رقم هزار و چند میلیارد تومان به دولت برای مالیات، عدد خیلی زیادی نباشد چه برسد به این كه برای پرداخت این عدد دعوا هم راه می اندازند.
   
    بیشترین مالیات از دستمزد و تولید گرفته می شود
    جمشید پژویان، استاد اقتصاد دانشگاه و كارشناس مالیاتی نیز دررابطه با اخذ مالیات از گروه های اقتصادی می گوید: هم اکنون بیشترین مالیات از بخش های دستمزد، تولید و صنعت کسر می شود. وی معتقد است: حتی اقشار مزدبگیر پیش از آن که حقوق خود را دریافت کنند، باید مالیات خود را بپردازند.
    وی با اشاره به صنف بازار در جامعه گفت: با توجه به این که بازار سهم مهمی در بخش فروش دارد اما فشار مالیاتی به هیچ عنوان بر روی بازار نیست. چرا باید درآمد مهم جامعه در اختیار اقشار خاصی باشد اما مالیات فقط از بخش خاصی از اقشار جامعه گرفته شود؟
    پژویان با اشاره به تورم در سال گذشته گفت: در سال گذشته 16 تا 17 درصد تورم داشتیم که تاثیر آن بر روی افزایش قیمت ها مشاهده شده بود بنابراین در صورتی که بازار بخواهد این میزان مالیات را پرداخت کند، فشاری بر روی آنها نبوده است و این در حالی است که به طور قطع درآمد بازار بیش از میزان یادشده بوده است. این استاد دانشگاه با اشاره به نارضایتی بازار در پرداخت مالیات، تصریح کرد: متاسفانه اکنون بازار احساس می کند به آنها اجحاف شده است در صورتی که وقتی درآمد آنها را با میزانی که دولت برای مالیات تعیین کرده است مقایسه می کنیم، چنین برداشتی به طور کامل نادرست است.
    وی معتقد است: متاسفانه بحث مالیات در ایران بسیار ضعیف است و نظام مالیاتی کشور ناکارآمد است.
    پژویان خواستار شفاف سازی قانون مالیات در کشور شد و گفت: در صورتی که بازاریان بخواهند حتی به نسبت حقوق بگیرها مالیات بپردازند، سهم آنها در پرداخت مالیات بسیار بیشتر خواهد بود


نوع مطلب : قوانین مرتبط 

What do you do when your Achilles tendon hurts?
پنجشنبه 29 تیر 1396 23:00
Hello very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing ..
I will bookmark your site and take the feeds also?
I am happy to seek out a lot of helpful info right here in the submit, we'd like work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.
. . . . .
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:35
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
My blog has a lot of completely unique content I've
either written myself or outsourced but it seems a
lot of it is popping it up all over the internet without
my permission. Do you know any techniques to
help reduce content from being ripped off? I'd definitely
appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


Admin Logo