تبلیغات
حسابكده - مطالب فروردین 1390

سایت تخصصی حسابداری

ارسال مطالب این سایت به ایمیل شما

ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا آخرین مطالب حسابکده به ایمیل شما ارسال گردد. در صورتی که با مشکلی مواجه شدید به بخش «آموزش اشتراک ایمیلی حسابکده» مراجعه کنید.

Delivered by FeedBurner

پاسخ پست 140 (سوال مالیاتی)

تاریخ:چهارشنبه 31 فروردین 1390-12:14

با سلام 5% مالیاتی که کارفرما در سال 1387 از مبلغ قرارداد کسر و به اداره دارایی پرداخت کرده بر اساس ماده 104 قانون مالیاتهای مستقیم است که به عنوان مالیات علی الحساب مودی به حساب می آید. 
همانطور که مسئولین اداره دارایی گفته اند مالیات علی الحسابی که شما پرداخت می کنید جزو هزینه های قابل قبول شما نیست و علی الحساب مالیات عملکرد شما محسوب می شود. (هزینه های قابل قبول مالیاتی در ماده 148 قانون مالیاتهای مستقیم ذکر شده اند.)
نحوه ثبتهای حسابداری به شرح زیر است

زمان دریافت حق الزحمه قرار داد

بانك                              9500000
پیش پرداخت  مالیات        500000
                                 درآمد      10000000

پایان سال جهت درنظر گرفتن ذخیره مالیات: فرض کنید مبلغ 800000 ریال مالیات برآوردی شما شده است.
سود و زیان سال جاری       800000
                پیش پرداخت مالیات               500000
                 ذخیره مالیات                        300000

سال بعد هنگام پرداخت مالیات: فرض کنید مالیات قطعی شما همان 800000 ریال شده است (با توجه به اینکه شما 500000 ریال از مالیات خود را پرداخت نموده اید 300000 ریال دیگر باید به دارایی پرداخت نمایید.):
ذخیره مالیات           300000
                 بانک                 300000
نوع مطلب : قوانین مرتبط 

پاسخ به خوانندگان

تاریخ:دوشنبه 29 فروردین 1390-14:29

با سلام خدمت خوانندگان گرامی حسابکده 
چند نفر از دوستان در مورد دانلود پایان نامه های حسابداری از سایت رپید شیر راهنمایی خواسته بودند که در این پست به اختصار آموزش نحوه دانلود از این سایت را بیان می کنم.
بعد از کلیک بر روی لینک دانلود به صفحه دانلود در سایت رپید شیر وارد می شوید 
در صفحه دانلود دو قسمت وجود دارد که عنوان یکی از آنها free download است و در انتهای آن لینک slow download وجو دارد شما باید برای دانلود از همین لینک استفاده کنید
بعد از کلیک بر روی slow download شمارنده ای به صورت معکوس شروع به شمارش می کند و پس از اینکه شمارنده به صفر رسید لینک اصلی دانلود به صورت download now نمایش داده می شود.
با کلیک بر روی download now دانلود شروع می شود.
برای دانلود سریع و بدون معطلی از سایت رپید شیر و بسیاری سایتهای دیگر شبیه به آن می توانید در سایتهای رپید پارس و یا رپید باز عضو شده و لینک مستقیم دانلود را دریافت کنید.
نوع مطلب : دانلود 

یک سوال حسابداری

تاریخ:یکشنبه 21 فروردین 1390-08:50

یک سوال حسابداری که توسط یکی از خوانندگان سایت حسابکده ارسال شده است. به این سوال به زودی در پستی جداگانه پاسخ داده خواهد شد. شما هم می توانید پاسخ پیشنهادی خود را در قسمت نظرات بیان کنید.

سوال :
در سال 1387 مبلغی که کارفرما از حق الزحمه قرارداد شرکت بعنوان مالیات 5% تکلیفی هرماه به اداره دارایی پرداخت می نمود . این شرکت جهت ثبت نمودن در دفاتر قانونی خود آن مبالغ را بعنوان هزینه مالیات ثبت و شناسایی تلقی نموده است.
ثبت آن به شکل زیر نوشته می شده است:
بانک              9/500/000 
هزینه مالیات  500/000
       درآمد کل        10/000/000
بابت ثبت و دریافت حق الزحمه قرارداد x مربوط به اسفند ماه 1389 پس از کسر مالیات 5% تکلیفی
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
پس از آنکه اظهارنامه مالیاتی و دفاتر قانونی شرکت جهت بررسی و تائید به اداره دارایی ارسال گردید ، اداره دارایی آن مبالغ هزینه ها را از حساب هزینه کل این شرکت کسر نموده و به عنوان هزینه تلقی ننموده است و ایراد نموده است که باید تحت عنوان حسابی بنام پیش پرداخت مالیات شناسایی گردد . اداره دارایی اظهار می دارند که پس از آنکه دفاتر قانونی و اسناد هزینه و اظهار نامه مالیاتی شرکت مورد بررسی و تائید قرار گرفته شد برگ تشخیص قطعی مالیات صادر می گردد . و پس از آن مبلغ پیش پرداخت مالیات که قبلا در قسمت بدهکار ثبت گردیده بود در این زمان در قسمت بستانکار ثبت حسابداری ثبت و قرار میگیرد و مانده آن در دفاتر صفر می شود .
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
با توجه به اینکه اداره دارایی پس از بستن حسابهای شرکت وارایه دفاتر قانونی و دریافت اظهارنامه مالیاتی به آنها رسیدگی می کند و پس از آن برگ تشخیص قطعی صادر می نماید، حال سوال اینجاست که : 
چون مالیات 5% تکلیفی از حساب درآمد حق الزحمه شرکت کسر گردیده است ، اگر بعنوان هزینه تلقی گردد و به حساب پیش پرداخت مالیات بسته شود در آن سال جاری با توجه به مبلغ هزینه شرکت زیان آور می گردد و اگر بخواهیم به حساب سود و زیان بسته شود آیا از لحاظ ماهیت حسابداری می توان حساب سود و زیان بدهکار گردد به آن مبلغی که قبلا پیش پرداخت بدهکار شده است ؟
خواهشمند است در خصوص ثبت حسابداری و نحوه برخورد با آن راهنمایی فرمائید.متشکرم

Admin Logo